F3 – modele RC

Wśród wielu kategorii modeli zdalnie sterowanych (RC) wyróżniamy trzy podstawowe: F3 – modele akrobacyjne, F3 – modele szybowców oraz F3 – modele śmigłowców. W ramach kategorii „modele szybowców RC” rozgrywa się zawody w następujących konkurencjach: F3B, F3F, F3J i F3K. Poniżej, w kilku słowach, prezentujemy każdą z nich:

F3B – modele szybowców RC (zadanie A – loty na czas, zadanie B – loty na odległość i zadanie C – loty na prędkość),

F3F – modele szybowców RC do lotów na zboczu. Zawody modeli F3F rozgrywane są w terenach górskich i nadmorskich (na klifach). Główne parametry modelu, to maksymalna powierzchnia nośna – do 150 dm2, maksymalna masa startowa – do 5 kg i obciążenie powierzchni nośnej – max 75g/dm2. Masę modelu dobiera się w zależności od panujących warunków atmosferycznych i ukształtowania terenu poprzez dodawanie lub ujmowanie tzw. balastu (w postaci metalowych ciężarków). W przypadku modeli używanych obecnie w tej klasie, powierzchnia nośna to ok. 55 do 60 dm2, a masa modelu gotowego do lotu, bez balastu, to ok 2,0 do 2,5 kg. Maksymalnie możliwy do zastosowania balast to 2,0 do 2,5 kg. W zależności od kierunku wiejącego wiatru dobiera się odpowiednie miejsce zawodów. F3F to konkurencja, w której zawodnicy latają na czas na dystansie 10×100 m wzdłuż krawędzi zbocza. Dystans 100-metrowy wyznaczają punkty bazowe A i B. Zawodnik, który uzyska najkrótszy czas przelotu wygrywa rundę otrzymując 1000 pkt., a wyniki punktowe pozostałych zawodników  przeliczane są proporcjonalnie do uzyskanych czasów. Podczas zawodów rozgrywanych jest min 4 rundy. Nie ma górnego limitu ilości rozegranych rund. Loty prowadzone są tak długo jak wyznaczył to organizator lub jak na to pozwalają warunki atmosferyczne. Warto zaznaczyć, że zawody zostają przerwane, jeśli prędkość wiatru jest mniejsza od 3 m/s, albo jeśli przekracza 25 m/s! Jednym słowem, to zawody dla prawdziwych „twardzieli”. Zapraszam do obejrzenia galerii zdjęć z Mistrzostw Świata – 2016 (w Danii) z udziałem polskiej reprezentacji. Nasz najmłodszy zawodnik Antoni KANIA (z Aeroklubu Gdańskiego) wywalczył pierwsze miejsce w kategorii wiekowej Juniorów, zdobywając złoty medal FAI. Gratulujemy wspaniałego sukcesu! (tekst: Bogdan Wierzba, konsultacja: Andrzej Kłusek).


F3J – modele szybowców RC do lotów termicznych na długotrwałość,

F3K – modele szybowców RC wyrzucane z ręki. Konkurencja modeli szybowców R/C wyrzucanych z ręki – F3K jest stosunkowo „młodą” dyscypliną modelarstwa, która zdobywa coraz większą popularność – także wśród ludzi „po pięćdziesiątce”. Status klasy mistrzowskiej nadano jej w roku 2007, a już 4 lata później odbyły się pierwsze mistrzostwa świata. Rosnącą popularność modeli F3K zawdzięczamy mniejszym wymiarom, niż ma to miejsce w innych klasach modeli zdalnie sterowanych. W tym przypadku maksymalna rozpiętość skrzydeł modelu wynosi 1,5 m. Dopuszczalna masa startowa (z pełnym wyposażeniem), to tylko 600 gramów. Nie ma potrzeby stosowania jakichkolwiek urządzeń do wyniesienia modelu na określoną wysokość (linki holowniczej ciągniętej przez pomocnika, czy też elektrycznej wyciągarki). Model F3K trzymany jest przez pilota za koniec skrzydła (dokładnie za prostopadły kołek) i z rozbiegu, ruchem obrotowym, jest wyrzucany dynamicznie w górę. Technika trochę podobna do rzutu dyskiem. Wprawny pilot uzyskuje imponujące wysokości w granicach 50-70 m. Najlepsi na świecie rzucają nawet ponad 90 m! Więcej ciekawostek o F3K można znaleźć np. w Informacji o Mistrzostwach Polski. Zainteresowanych zawodami odsyłam do przepisów Kodeksu Sportowego FAI – w zakładce „Sport-kategorie” / „Kategoria F3” / „Kodeks FAI”.
Zgodnie ze strukturą trenerską AP, konkurencją opiekuje się Trener Cezary JANAS – Asystent TKN d/s F3K (oprac. Bogdan Wierzba).

Zapraszamy do obejrzenia pięknych fotografii z Mistrzostw Polski F3K – 2019 zorganizowanych przez Aeromodelklub Artbem na Lotnisku Modelarskim ZALESIE k/Borzęcina. Autorką zdjęć jest pani Izabela Krawczyk.

Kolejną konkurencją jest klasa F3P – halowe modele akrobacyjne. Te ultralekkie konstrukcje, sterowane falami radiowymi, zbudowane są najczęściej z materiałów piankowych (pełnych bądź ażurowanych) i usztywnione są cienkimi prętami i płaskownikami z włókien węglowych. Napędzane są silniczkami elektrycznymi. Masa startowa modelu gotowego do lotu, u czołowych zawodników świata, wynosi zaledwie 80 gramów! – przy rozpiętości około 1 m. Po mistrzostwach świata w lutym 2013 roku (Coburg/Niemcy) pojawiła się nowa tendencja w budowie modeli F3P, mianowicie główne elementy płatowca wykonane są jako płaskie kratownice z depronu, a następnie jednostronnie oklejone folią mylarową o grubości aż … 2 mikrony! Chcąc poznać zasady regulaminowe zawodów w tej stosunkowo „młodej” konkurencji modelarstwa, wystarczy poczytać przepisy Kodeksu FAI dotyczące modeli akrobacyjnych – w zakładce „Sport-kategorie” / „Kategoria F3” / „Kodeks FAI”.

Strona używa plików cookies w celach statystycznych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy dostosować stronę do Twoich potrzeb. Możesz zaakceptować pliki cookies lub wyłączyć je w ustawieniach przeglądarki. Więcej
OK, akceptuję