Sędziowie FAI

W Polsce mamy wielu znakomitych sędziów z długim stażem i co ważniejsze – bogatym doświadczeniem w sędziowaniu zawodów sportowych. Pracują oni w komisjach sędziowskich na zawodach krajowych (regionalnych, pucharowych i na mistrzostwach Polski). Źle by się działo, dla rozwoju pewnych konkurencji modelarstwa lotniczego i kosmicznego, jeśli sędziowie Aeroklubu Polskiego swoją aktywność ograniczaliby tylko do imprez krajowych. Jednym z warunków postępu i rozwoju konkurencji zawodniczych (klas modeli), zwłaszcza nowych, jest posiadanie sędziów z uprawnieniami Sędziego FAI i pracujących na imprezach międzynarodowych. Na pewnym etapie wyszkolenia zawodnik – np. kandydat do reprezentacji narodowej powinien mieć możliwość wysłuchania cennych uwag sędziego klasy międzynarodowej. W związku z powyższym Komisja Modelarska Aeroklubu Polskiego przywiązuje dużą wagę do spraw sędziowskich i od wielu lat zgłasza najlepszych sędziów z Polski na tzw. „Listę sędziów FAI”. Z chwilą zatwierdzenia przez CIAM sędziowie ci nabywają uprawnień do sędziowania zawodów międzynarodowych w danym roku. Listę sędziów z uprawnieniami sędziów międzynarodowych FAI, na dany rok publikujemy poniżej:

Sędziowie FAI_CIAM_2024
Sędziowie FAI_CIAM_2022