F2 – modele na uwięzi

Kategoria modeli latających na uwięzi (w Kodeksie Sportowym FAI oznaczona jako F2) obejmuje wiele konkurencji – wystarczy zobaczyć listę konkurencji dla seniorów oraz analogiczną listę dla młodzieży (w menu „Sport-kategorie” i „Młodzież”). W skład kategorii F2 wchodzą 4 konkurencje mistrzowskie, w których są rozgrywane mistrzostwa świata: F2A – modele prędkościowe, F2B  – modele akrobacyjne, F2C – modele wyścigowe, F2D – modele do walki powietrznej.

F2B – konkurencja modeli akrobacyjnych.
Charakterystyka modelu:
Maksymalny  ciężar gotowego do lotu modelu – 3,5 kg   |   Maksymalna rozpiętość – 2,00 m   |   Maksymalna długość – 2,00 m   |   Napęd modelu – silniki spalinowe do 15 cm³ lub silniki elektryczne o maksymalnym napięciu bez obciążenia do 42V   |   Dopuszczalna długość linek uwięzi – od 15,0 do 21,5 m, mierzona od osi uchwytu sterującego do osi podłużnej modelu.

Prekursorem modelarstwa na uwięzi był Jim Walker, który wynalazł i opatentował w 1940 roku system sterowania modelem za pomocą orczyka i sztywnego popychacza. Wynalazek ten umożliwił szybki rozwój modelarstwa „uwięziowego”. W lipcu 1946 roku w Kalifornii odbyły się pierwsze zawody modeli akrobacyjnych. Następny był Davey Slagle który wpadł na pomysł zastosowania symetrycznego profilu a później Bob Palmer jako pierwszy zastosował klapy skrzydłowe w swoim modelu. Modyfikacje te stworzyły fundament dzisiejszej akrobacji na uwięzi. W historii powojennej polscy modelarze przez całe dekady mogli tylko marzyć o zdalnym sterowaniu i w oczywisty sposób w modelarniach dominowały modele latające, sterowane dwiema linkami. Było tak prawie do końca lat siedemdziesiątych ubiegłego stulecia. Przeglądając roczniki miesięcznika MODELARZ z tamtych lat, bez problemu znajdujemy nazwiska znakomitych pilotów akrobacyjnych F2B. Jest grupa zawodników, którzy wielokrotnie reprezentowali Polskę na zawodach międzynarodowych, na Mistrzostwach Europy lub Mistrzostwach Świata np. Paweł Dziuba, Krzysztof Kowalczyk, Stefan Kraszewski, Sylwester Kubik, Jerzy Ostrowski, Piotr Zawada oraz grupa dobrych pilotów, ale startujących tylko na zawodach krajowych np. Stanisław Kazimierowski, Sylwester Kujawa, Marian Walaszczyk, Andrzej Żmidziński.

Zawody w tej kategorii polegają na jak najdokładniejszym wykonaniu 16 figur akrobacji. Program został tak wymyślony  żeby maksymalnie utrudnić jego wykonanie a przez to pilot może się wykazać swoim kunsztem pilotażu. Każdy zawodnik wykonuje taki sam program w czasie nie dłuższym jak 7 minut począwszy od momentu zgłoszenia sędziemu startowemu początku rozpoczęcia manewrów uruchamiania silnika i nie może pomylić również kolejności wykonania figur. Lot modelu oceniają sędziowie. Punkty uzyskane od każdego sędziego przeliczane są przez tzw. współczynnik trudności dla każdej figury i tak np. start jako łatwiejszy ma przelicznik 2 za to trójkąty już 14. Na wynik końcowy zawodnika składa się średnia suma punktów od wszystkich sędziów. Dokładny opis manewrów (figur) zawarty jest w Kodeksie Sportowym FAI dla tej klasy modeli. Rok 2019 był bardzo udany dla modelarzy akrobatów. W Mistrzostwach Europy modeli latających na uwięzi, które odbywały się miejscowości Pazardżik w Bułgarii dwóch reprezentantów Polski zakwalifikowało się do finałów. To pierwszy taki przypadek w historii polskiego modelarstwa lotniczego, w tej konkurencji Ostatecznie Krystian Borzęcki zakończył zawody na 7 miejscu, Jarosław Mięsiak na 11 a Sylwester Kubik na 16 miejscu. Drużynowo zajęliśmy 4 miejsce. Krystian Borzęcki zdobył wręczany po raz pierwszy w historii Dyplom FAI Concours d’Elégance. Jest to wyróżnienie za najładniej własnoręcznie wykonany model zgłoszony do zawodów.

Warto podkreślić, że wbrew obiegowym opiniom, modele akrobacyjne latające na uwięzi mają się nieźle na świecie i w Polsce także. Najlepszym potwierdzeniem jest liczba zawodników startujących na mistrzostwach świata (około 80 pilotów w F2B) i na zawodach krajowych (około 25). Zachęcamy gorąco do uprawiania tej konkurencji modelarstwa lotniczego. Zapraszamy jednocześnie do obejrzenia dwóch galerii – ładnych fotografii Wojtka Mięsiaka, poniżej.

Opracowanie: Sylwester Kubik i Wojciech Mięsiak

Polscy akrobaci na Mistrzostwach Europy Modeli Latających na Uwięzi, Bułgaria 2019:

Ogólnopolskie Zawody Modeli Akrobacyjnych na Uwięzi w konkurencji F2B, Tuszów Narodowy 2020:

Strona używa plików cookies w celach statystycznych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy dostosować stronę do Twoich potrzeb. Możesz zaakceptować pliki cookies lub wyłączyć je w ustawieniach przeglądarki. Więcej
OK, akceptuję